Vidění na plese

Dílo Bedřicha Smetany

Geneze

Z doby druhého göteborského pobytu pochází charakteristická polka v C dur, jíž dal Smetana název Vidění na plese, Polka-rapsodie. Jde o revizi starší Polky C dur, napsané v Praze na počátku 50. let. Smetana nové přepracování věnoval své göteborské žačce a později i důvěrné přítelkyni Fröjdě Benecke. Pokud jde o dataci tohoto příležitostného dílka, jistý je rok 1858. Očadlík se pokusil o bližší upřesnění uvnitř tohoto roku, nicméně jeho vývody nejsou zcela přesvědčivé. Usuzuje z nedostatku „oné prudké reakce citové, která znamenala velké vznícení fantasijní a tvůrčí potence Smetanovy“, tak jak ji známe z pozdější doby göteborské, např. ze skicy Balady e moll, na to, že k této revizi došlo ještě v době, kdy paní Fröjda byla pouze jeho žačkou, tedy hned z kraje roku 1858. Právě této druhé verze Vidění na plese se musela týkat Smetanova pozdější poznámka v dopise své snoubence Bettině z 30. ledna 1860, kde cum grano salis píše, trochu omluvně: „Taneční hudba je pro mne sféra, které se vůbec dlouhá léta nevěnuji, a když , tak jen občas a ze žertu.“ Že by se Smetana nevěnoval taneční hudbě, o tom lze s úspěchem pochybovat, zato je možno s ním souhlasit, pokud jde o ten žert. Za nic jiného Vidění na plese považovat nelze.

 

Rozbor díla

K poměru obou verzí jen tolik, že původní verze se skládala ze dvou polkových témat, kde zejména druhé téma v e moll, resp. E dur bylo rozvedeno do velké šíře. V souvislosti se záměrem věnovat tuto novou verzi paní Fröjdě předeslal Smetana vlastní polkové větě rozsáhlou quasidramatickou introdukci, kde nad basovou prodlevou exponoval nejprve hlavní polkové téma v pomalém tempu a poté motiv F-E-D-A, jenž je hudebním kryptogramem křestního jména paní Fröjdy. Po robustní ostré pasáži následuje vlastní, bizarně, až trochu přihlouple čtveračivá polka, jen s několika nepodstatnými změnami, zato v ní Smetana znovu výrazně vypíchnul tóny kryptogramu. Inu, žert.

 

Autor textu: Ivan Žáček

Základní informace

Název:
Vidění na plese
Na autografu uvedeno: Ball-Vision Polka Rhapsodie von Fried. Smetana.
Název dle autografu:
Ball-Vision
Podnázev dle autografu:
Polka-Rhapsodie von Friedrich Smetana
Hudební druh:
Cyklus
Zařazení podle katalogu J. Berkovce:
1.71
Název podle katalogu J. Berkovce:
Ball-Vision
Části/Věty:
a), b) Moderato
Dedikant:
Poznámka:
BS: Bálová scéna (též Srb-D., Teige); Bartoš: Vidění na plese/Ball-Vision SSD 1875: "Bálová scéna, ve formě polky… 1858."

Obsazení

Nástrojové:
Piano 2 ms

Další informace

Místo vzniku:
Göteborg
Datum dokončení kompozice:
1858

1. vydání not

Vydavatel:
Místo vydání:
Praha
Součást celku:
Z pozůstalých skladeb Bedřicha Smetany, 13. sv., s. 29-33, 34-37
Rok:
1912

Kritická edice

Místo vydání:
Praha
Název díla:
VIDĚNÍ NA PLESE Plesová scéna ve formě polky
Součást celku:
Klavírní dílo Bedřicha Smetany, 5 svazků
Název edice:
KDBS II (Polky), s. 121-124
Rok:
1944
Poznámka:
Zařazeno do kategorie: Polky charakteristické, v KE přidáno 1. znění pod názvem POLKA C-DUR, Vidění na plese, první znění, s. 161- 163.